”אם הציבור החרדי לא ישתלב בכלכלה, כלכלת ישראל תהיה בבעיה”

בשנת 2013 הקים משה פרידמן את קמא-טק יחד עם אברימי וינגוט, במטרה לחבר עובדים ועובדות במגזר החרדי לתחום ההייטק. כיום מפעיל המיזם תוכנית האצה ליזמים חרדים, קרן הון-סיכון ומרכז השמה לחרדים ולחרדיות. שוחחנו איתו כדי לשמוע איך משלבים ציבור שלם לתוך הסטארטאפ ניישן

 

"אם הציבור החרדי לא ישתלב בכלכלה, כלכלת ישראל תהיה בבעיה"

“רבע מילדי ישראל הם חרדים. כיום האתגר הוא לעזור לקהילה החרדית – קהילה חזקה שגדלה בקצב מסחרר – להשתלב בתעסוקה בדרך הנכונה והראויה, ולעסוק בהייטק ויזמות של סטארטאפים. אם לא תימצא הדרך הנכונה לשלב את הציבור החרדי בכלכלה של המאה ה-21, כלכלת ישראל תהיה בבעיה. מדובר באתגר לאומי”.

בשנת 2013 הקים משה פרידמן את קמא-טק יחד עם אברימי וינגוט, במטרה לחבר בין עובדים ועובדות במגזר החרדי לתחום ההייטק. כיום, קמא-טק פועל כמיזם חברתי ועסקי במסגרת מגוון פעילויות שונות, לרבות תוכנית האצה ליזמים חרדים (40 סטארטאפים סיימו את האקסלרטור וגייסו מעל ל-120 מיליון דולר); קרן הון-סיכון בשם 12 אנג’ל’ס (המשקיעה במיזמים המובלים בידי יזמים חרדים); פעילות השמה לחרדים ולחרדיות (על פי נתוני קמא-טק, בוצעו מעל ל-1,000 השמות בחברות טכנולוגיה בישראל; ותוכניות חינוך-טכנולוגי לבנות סמינרים (כ-600 תלמידות משתתפות בפעילות השנה, 900 צפויות לקחת חלק בשנה הבאה).

בריאיון ב’עוד פודקאסט לסטארטאפים’ שמענו איך הכל התחיל, ועל האימפקט המתמשך של קמא-טק בתעשייה הישראלית.

פרידמן נזכר: “התחלתי את המסע כיזם מן המניין – הלכתי לאירועים, פגשתי משקיעים ואנשי מקצוע. שמתי לב שאני היחיד באירועים הללו עם כיפה על הראש. לא היו חרדים בכלל, הרגשתי זרות וניכור; בשלב מסוים הגענו לכנס של יוסי ורדי כדי להציג את הסטארטאפ שלי, וניגשתי אליו. הוא אמר לי שבחיים לא ראה חרדי שיש לו סטארטאפ. בסוף השיחה שלנו הוא אמר לי: ‘הרעיון שאתה עובד עליו נחמד, אבל לשלב את החרדים בתעשיית ההייטק – זה הסטארטאפ האמיתי'”.

כיום, קמא-טק הינו מיזם חברתי ועסקי בעל השפעה רחבה. המיזם הוקם בתמיכת ד”ר יוסי ורדי ורעייתו תלמה ופרופ׳ אמנון שעשוע, ממקימי מוביליאיי, ולהקמתו הצטרפה זיקה אב-צוק שניהלה אז את תחום האחריות התאגידית בסיסקו ישראל. “המטרה הייתה לעזור לחרדים החלוצים הראשונים שרצו להשתלב בהייטק. לא היינו בטוחים כמה קהל יהיה לנו”, אומר פרידמן. “אנו עומדים בקשר עם כ-1,500 סטארטאפים כיום. יש לנו ‘סיליקון שטעטל’ אמיתי בישראל”.

על אף שלא רכש השכלה פורמלית בתחום ההייטק, צבר פרידמן בכוחות עצמו ידע וקשרים מסועפים שבאמצעותם הוא מפנה יזמי הייטק חרדים אל בכירי ההייטק בישראל ובעמק הסיליקון. “כולם מבינים שהמשימה שלנו מאד חשובה, ואנו שמחים לשתף פעולה עם ראשי ההייטק והכלכלה הישראלית, לצד מנהיגי הציבור החרדי”, אומר פרידמן, שהצליח להביא לתמיכה אקטיבית במיזם את מנהלי מרכזי הפיתוח של גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט, מייסדי צ’ק פוינט, וויז, טאבולה, ומנהלי קרנות הון סיכון ובכירים נוספים.

– אז איך אתם מצליחים ליצור את כל הקשרים הללו?

פרידמן: “דלתות נפתחות עבורנו כל הזמן, אני לא זוכר שביקשתי משהו ממישהו שמעורב בהייטק הישראלי ושמעתי ‘לא’. אנחנו מודים על רשת החיבורים שלנו ללקוחות ומשקיעים”.

בנוסף, מציין פרידמן כי הדרך הנכונה והיחידה לבנות את התהליכים הללו היא בהתייעצות מתמדת עם גדולי הרבנים ובאופן שיהיה מוסכם ומקובל עליהם, המטרה היא לא שהחרדים יהיו פחות חרדים, המטרה היא שישמרו על עולם הערכים החרדי בצורה הטובה ביותר לצד בניית הייטק חרדי מתקדם ומצליח שהוא חלק מכלכלת ישראל ומהסטארטאפ ניישן.

האזינו לפרק המלא עם משה פרידמן, מייסד ומנכ”ל קמא-טק

“וכמובן, בעזרת השם”.

לשמיעה בפלטפורמות נוספות:

שתף את הפוסט:

פוסטים נוספים

רוצה לקבל עדכון לפרקים החדשים?

דילוג לתוכן